РЕАЛІЗАЦІЯ ОСВІТНЬО-НАУКОВОЇ ПРОГРАМИ «АВТОМОБІЛЬНИЙ ТРАНСПОРТ» 

Основним компонентом навчального процесу у закладі вищої освіти є освітня програма, за якою проводиться підготовка здобувачів вищої освіти. Задля підвищення престижності спеціальностей заклад вищої освіти провадить акредитацію своїх освітніх програм з метою надання можливості здобувачам отримувати дипломи державного зразка.

Відомо, що мета освітньої програми на різних рівнях вищої освіти має враховувати потреби суспільства, ринку праці, стейкхолдерів і самих здобувачів вищої освіти, тож вона повинна бути спрямована насамперед на якісну підготовку фахівців відповідних галузей науки, освіти та приватного сектора економіки країни. Під час провадження освітньої діяльності в нашому університеті на третьому освітньо-науковому рівні вищої освіти зі спеціальності 274 «Автомобільний транспорт» студенти здобувають сучасні специфічні навички (softskills) з різних технічних професій у галузі автотехнічної експертизи, сертифікації автомобільної продукції, технічного обслуговування автомобільної техніки, програмування автоматичних та автоматизованих систем, а також технологій і методів відновлення або ремонту автомобілів завдяки унікальній та вибірковій частині освітньо-наукової програми (ОНП) підготовки доктора філософії. Отримані під час навчання навички і компетентності формують у здобувачів доброчесні та соціальні гідності, які можуть бути ними використані в майбутніх проєктах, експертизах і наукових дослідженнях не лише в Україні, але й за кордоном.

Під час навчання за ОНП «Автомобільний транспорт» наукові керівники аспірантів заохочують їх до навчання та удосконалення їхніх наукових робіт, використовуючи технології ведення дискусій, конференцій, круглих столів, симпозіумів і практик англійською мовою, а також мовами Європейського Союзу, під час яких відбувається передача здобувачу досвіду, знань і вмінь у відповідних галузях діяльності науковців, підприємців та інших учасників освітнього процесу.

Залучення здобувачів вищої освіти до наукових проєктів і міжнародних грантів дозволяє здобувачам покращити свої наукові досягнення, а також отримати нові ідеї для подальшої наукової роботи або бізнес-проєктів. Зокрема, на кафедрі автомобілів ім. А.Б. Гредескула здобувачі різних років навчання А.А. Фролов, Є.Ю. Дон і А.В. Губін успішно презентували свої наукові здобутки наміжнародних науково-практичних конференціях, що проходили упродовж 2018 – 2020 рр. у зарубіжних вишах, та оприлюднили наукові статті в німецькому журналі, який має рівень Q3.

Під час навчального процесу здобувачі опановують методи критичного аналізу та мислення, математичного моделювання робочих процесів агрегатів і систем автомобілів, планування та проведення експериментальних досліджень завдяки досвіду таких видатних науковців, як професори В.О. Богомолов, В.І. Клименко, М.А. Подригало, В.П. Волков та інші. Під час роботи з науковими керівниками здобувачі набувають досвід щодо уникнення публікаційного плагіату та набуття академічної доброчесності під час реалізації програмних результатів навчання за ОНП «Автомобільний транспорт». Для перевірки доброчесності науковців і здобувачів у ХНАДУ використовується сучасне програмне забезпечення компанії Unicheck, що дозволяє спростити технічну складову виявлення академічного плагіату. До речі, академічна доброчесність в нашому ЗВО регулюється за допомогою положення «Правила академічної доброчесності учасників освітнього процесу ХНАДУ», що знаходиться у вільному доступі на сайті університету.

Для отримання інформації про наукові міжнародні здобутки та аналізу тенденцій розвитку галузі, в якій працюють здобувачі, використовуються наукометричні бази даних Scopus та Web of Science.

На сайті ХНАДУ в розділі «Аспірантура та докторантура» розміщено повну інформацію про наукову діяльність здобувачів та їхніх керівників, що дає можливість оцінити дотичність заявлених тематик досліджень, а також рівень публікаційної активності. Науковий потенціал проєктної групи, а також групи забезпечення зі спеціальності 274 «Автомобільний транспорт»  повністю відображено на веб-ресурсі Google Академія, Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського, ORCID, а також в особистих профілях авторів на веб-ресурсах Scopus та Web of Science, прямі посилання на які доступні з сайту університету.

На перших заняттях начального семестру викладачі кафедри доводять до відома здобувачів інформацію про критерії оцінювання та форми контрольних заходів відповідно до положення «Про організацію освітнього процесу ХНАДУ», що знаходиться у вільному доступі на сайті ЗВО, а керівник аспірантури Л.В. Проніна додатково інформує здобувачів про порядок дій під час виникнення конфлікту інтересів між здобувачами та науково-педагогічними працівниками, який регулюється відповідним положенням ХНАДУ, що також доступне на нашому офіційному сайті.

Принагідно зазначимо, що ОНП «Автомобільний транспорт» періодично переглядається з урахуванням потреб суспільства завдяки зворотній електронній формі зв’язку. Звернення працедавців, здобувачів, підприємців та інших стейкхолдерів періодично розглядаються на засіданнях проєктної групи, яка складається з гарантів ОП на різних рівнях вищої освіти (бакалавр, магістр, PhD) та інших учасників освітнього процесу (завідувачі кафедр, науковці, представники студентського самоврядування та працедавці). Прийняті рішення щодо змін в ОП фіксуються відповідними протоколами засідань проєктної групи, які підписуються гарантом ОНП «Автомобільний транспорт», адже цей рівень є вищим під час підготовки здобувачів вищої освіти.

Для здобувачів вищої освіти на третьому освітньо-науковому рівні зі спеціальності 274 «Автомобільний транспорт» в нашому університеті є достатня матеріально-технічна база. До їхніх послуг– сучасні лабораторії, стенди та вимірювальне обладнання, які постійно оновлюються та удосконалюються. Для роботи над дисертаційними дослідженнями здобувачам надається сучасна матеріально-технічна база, зокрема, комп’ютерні класи, у т.ч. й окремі персональні комп’ютери, а також особисті кабінети (аспірантські кімнати).

 

Д.М. Леонтьєв,

гарант ОНП «Автомобільний транспорт»,

доц. каф. автомобілів;

О.В. Куріпка,

експерт з акредитації освітніх програм,

асп. каф. автомобілів