Громадське обговорення освітніх програм

Сучасне забезпечення якості підготовки здобувачів вищої освіти вимагає системної та злагодженої роботи всіх учасників освітнього процесу. Регулярний моніторинг, перегляд і оновлення освітніх програм мають на меті відповідності високому і якісному рівню, а також створює сприятливе навчальне середовище для здобувачів вищої освіти.

15 квітня 2025 р. відбулося засідання гарантів із обговорення проєктів навчальних планів та освітніх програм 131 та 133 спеціальностей за першим (бакалаврським), другим (магістерським), третім (докторським) рівнями вищої освіти 2025–2026 навчального року. Гаранти та завідувачі кафедр  акцентували увагу на унікальностях програм, яка вирізняється набором обов’язкових і вибіркових компонентів та практичною підготовкою здобувачів вищої освіти. Особливу увагу звертали на формування дисциплін з базової військової підготовки. В ході обговорення учасники висловили свої побажання та пропозиції з урахуванням сучасних потреб на ринку праці.

В обговоренні прийняли участь представники багатьох ВНЗ України.

У заході взяли участь фахівці з Київського національного університету будівництва і архітектури, Полтавської політехніки імені Юрія Кондратюка, Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, Вінницького національного аграрного університету, Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова, Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського, Центральноукраїнського національного технічного університету та Одеського національного морського університету.

Під час зустрічі Блажко Володимир Володимирович (гарант бакалаврської програми) та Аніщенко Анна Ігорівна (гарант магістерської програми), доценти кафедри автоматизації комп’ютерно-інтегрованих технологій, поділилися досвідом у розробці освітніх програм. Особливу увагу було приділено освітньо-професійній програмі «Галузеве машинобудування» першого рівня спеціальності G11, гарантом якої є д.т.н., проф. Саленко Юлія Сергіївна. Вона поділилася досвідом проходження акредитацій та вдосконалення структури ОПП. Гарант магістерської програми «Автомобілі, дорожні, будівельні машини та обладнання» к.т.н., доц. Павленко Олександр Володимирович представив оновлену освітню програму 2025 року. Доцент Пімонов Ігор Георгійович окреслив актуальні виклики в процесі розробки ОПП. Міщук Дмитро, к.т.н., доцент кафедри будівельних машин, зосередився на труднощах підготовки здобувачів освіти та шляхах їх подолання. Професор Назаренко Іван Іванович (КНУБА) поділився досвідом розроблення освітньої програми третього рівня «Галузеве машинобудування» для аспірантів. Значущість підготовки докторів філософії та поєднання їх наукових робіт з виробництвом підкреслив Богдан Олегович Коробко.

Настоящий Владислав Анатолійович висвітлив регіональні аспекти підготовки бакалаврів за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування». Гаранти з кафедри галузевого машинобудування та мехатроніки Полтавської політехніки — Нестеренко Микола Миколайович (магістр) та Васильєв Олексій Сергійович (бакалавр) — поділилися прикладами ефективної співпраці зі стейкхолдерами. Особливо відзначено компанію KONSORT, яка активно залучається до організації практики та працевлаштування студентів.

Олександр Сергійович Дьяченко (КНУБА), гарант бакалаврської програми «Інженерія логістичних систем», спеціальність G9 «Прикладна механіка», розкрив підходи до розподілу кредитів між дисциплінами. Віктор Васильович Стрельбіцький, к.т.н., доцент Одеського національного морського університету, представив магістерську програму «Експлуатація портового технологічного обладнання» та поділився досвідом впровадження міжнародних практик у формування вибіркових освітніх компонент.

Також важливою частиною зустрічі став розгляд магістерської освітньо-професійної «Комплексна інженерія логістичних і виробничих систем», представленої Дєдовим Олегом Павловичем — професором кафедри машин і обладнання технологічних процесів. Його виступ викликав жваву зацікавленість учасників завдяки глибокому аналітичному підходу до формування змісту освітніх компонентів та інтеграції інноваційних підходів у підготовку студентів.

Учасники зустрічі наголосили на важливості міжуніверситетської співпраці, обміну досвідом та постійного оновлення змісту освітніх програм відповідно до вимог ринку праці та потреб галузі. Обговорення завершилося взаємними домовленостями щодо обміну методичними матеріалами, подальших зустрічей та створення спільного освітнього простору в межах механічного спрямування підготовки фахівців.

Створення системи моніторингу та постійного поліпшення якості вищої освіти, що відповідає рекомендаціям і стандартам Європейського простору вищої освіти, враховує кращі світові практики та виступає головною технологією досягнення відповідності освітньої системи вимогам і потребам суспільства. Участь у таких заходах дозволяє ЗВО виявити контекст, в якому він функціонує, та визначити вимоги, дотримання яких для певної конкретної ОП становитиме «якість освіти».


News by date

By Category